MAC İçin Oracle SQL Veritabanı Editörü

İş için MAC OS X kullananlardansanız ve Oracle SQL ile de çalışıyorsanız iyi bir VT (Veritabanı) editörü eliniz ayağınız olacaktır. Windows için TOAD gibi vazgeçilmez bir seçenek olsa da MAC için yazılan TOAD gerçekten o kadar kötüydü ki; kullanmak tam bir kabustu. Şu an hala “App Store”dan indirilebilen bir versiyonu mevcut ancak asla tavsiye etmiyorum. Zaten kullanamıyorsunuz süresi geçmiş oluyor. Yakın zamana kadar TOAD’un  geliştirici firması olan “Quest Software”in kendi sitesinden de MAC OS X için güncel versiyonu indirilebiliyordu ancak artık onu da tamamen kaldırdı. Özetle MAC dünyasında TOAD’un şimdilik yeri yok.

Birçok VT editörünü inceleyip denedikten sonra bu tecrübelerimi paylaşmak istedim. En iyi iki editörü sırayla kısaca açıklayacağım. Her ikisi de ücretsiz sürümler. 

  1. Oracle SQL Developer: Bunlardan en iyisi Oracle’ın kendi VT Geliştirme Aracı olan “Oracle SQL Developer”. Arayüzleri maalesef MAC için oldukça zayıf. Bağlantı süreleri de uzak veritabanı için biraz uzun ancak yine de stabil çalışması ile açık ara fark atıyor. Büyük prosedürler yazıyor ve büyük PL/SQL kodları ile çalışıyorsanız Oracle SQL Developer’dan şaşmayın. Doğrudan Oracle’ın kendi sitesinden indirebilirsiniz. Bu arada Oracle SQL Developer sadece MAC için değil Windows ve Linux için de sürümlere sahip. Başlangıçta sadece bir giriş yazısı ile tanıtmak istedim. Eğer ihtiyaç olduğunu düşünürsem ayrıntılı bir tanıtım yazısı da ayrıca hazırlayabilirim.
    http://www.oracle.com/technetwork/developer-tools/sql-developer/downloads/index.html
  2. DBeaver: İlk etapta ismini okumakta dahi zorlansam da, hakkındaki olumlu yorumlardan sonra bir şans vermek istedim. DBeaver kendisini “Evrensel Veritabanı İstemcisi” olarak tanıtıyor. Arayüzleri ve bağlantı hızı ile oldukça iyi bit VT editörü ve yöneticisi. Sadece Oracle değil çok sayıda farklı VT bağlantı seçeneği sunduğu için daha genel bir kullanıma sahip. Özellikle farklı teknolojilere sahip veritabanına bağlanarak (MySQL, PostgreSQL, DB2 vb. ) çalışan ekipler için oldukça ideal olacaktır. “Eclipse” arayüzüne alışkın yazılımcıların oldukça seveceği bir araç olacağını düşünüyorum çünkü Dbeaver Eclipse üzerine geliştirilmiş bir araç. Kendi sitesinden ister MAC ister Windows veya Linux için indirebilirsiniz. 
    DBeaver’ın eksilerine gelecek olursak, Oracle için kullandığım en güncel versiyonu olmasına karşın küçük prosedürleri dahi derlemekte sorun çıkarıyordu. “Debug” seçeneği olmaması ise en büyük eksiği. Sorgu çalıştırma, raporlama veya verilerin içe veya dışa aktarımı (import / export) konularında başarılı olsa da büyük çaplı işlerde ücretsiz sürümü ile verimli çalışmakta zorlanabilirsiniz.  MAC için kurulum yaptıktan sonra Oracle VT editörü olarak kullanabilmek için uygun JDBC sürücülerini de  yüklemeniz gerekecektir. ojdbc6.jar, orai18n.jar ve xdb6.jar dosyalarını da indirip yüklemeniz gerekir. 
    https://dbeaver.jkiss.org