C Programlama Dili

C bir programlama dilidir. Bilgisayar dünyasında çığır açan, bir devri kapatıp yenisini açan ve dönemi içerisinde yazılmış en gelişmiş dildir. Yapısal programlama kavramını çok iyi uygulatan ve donanımsal hakimiyet konusunda da en iyi olan dildir. Birebir assembler a çevrilebilecek şekilde tasarlanmıştır. Temel amacı sistem programlamaya yönelik olsa da oldukça geniş bir kullanım alanına sahiptir. Şu ana kadar en uzun süre kullanımda kalan ve güncelliğini hiç yitirmeyen bir dildir. Hatta önümüzdeki 10 yıl içerisinde de os yazımı, low level (alt sevye) uygulamalar ve embedded (gömülü) sistemlerde kullanılmaya devam edecektir. Programlamayı C ve C++ sıralaması ile tam anlamıyla öğrenen bir programcı başka bir dilde calışmaya çok kısa sürede alışacaktır. Gözlemlerim şöyleki; üst seviye dillerle uğraşanlar “aman kod yazmayayım da ne olursa olsun” çabası içindeyken C/C++ kökenliler ise “bıktım bu 40 çesit arayüzün kendine ait araçlarını kullanmaktan, verin standardını adam gibi kod yazayım” tavrını gösterirler. Oysa doğru olan gerektiğinde kod yazmak gerektiğinde de yeni araçları ve uygulamaları kullanamayı bilmektir. C/C++’ın temellerini öğrenmek oldukça faydalı olacaktır. İlk etapta zahmetli de gelse işin mantığını öğrenmenin en kısa yoludur. Aksi durumda programcıların daha çok zorlandıklarını farkettim. Programlamaya java ya da vb (visual basic) ile başlayan kimseler uzun vadede bazı kavramların mantığını kavramakta daha çok zorlanıyor.

C nesne yönelimli programlama yapmaya elverişli olmadığından sıradan bir pc uygulaması için kullanımı elbetteki zor olacaktir. Programlama dilleri programcının aracıdır ve belirli bir iş için en uygun araç seçilmelidir. C ile kullanıcı arayüzü olan ve orta seviye bir veritabanı olan program yapmaya kalkmak motorsikletle Hindistan seyahatine benzer. Oysa Hindistan’a gitmenin en uygun yolu uçak kullanmaktır. O halde java veya C# tercih etmelisiniz. Uçaktan korkarım diyip otomobil ile gidecekseniz C++ olabilir. Ancak Kadıköy’den Mecidiyeköy’e yoğun trafikte gitmeniz gerekiyorsa en uygun tercih motosikletle gitmek olacaktir. Ucakla gitmek çok saçma olabilir, önce Ataköy’den Havaalanına, ordan uçakla Sabiha Gökçen Havaalanına, ordan da Kadıköy’e. Ama bu yolu trafiğe rağmen otomobille de gecebilirsiniz ve C++ burda otomobil oluyor.

Sonuç olarak programala dili programcının aracıdır ve ona düşen kendi işi icin en uygun dili secmek ve o dile en iyi şekilde kodlamaktır.

“C Programlama Dili” için 1 yorum

  1. Basar giderim hindistana, ne programı ne C si, basarım parayı yazdırırım.Atlarım 750 CC motora. Uğraşamam o kadar. Ne kadar, o kadar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.