“Google Wave”

Google wave ss
Google Wave

Google’ın en yeni (hatta henüz yapım aşamasında olan) hizmeti. Google ürün geliştirme ekibi temel bir fikirden hareketle web üzerinden iletişimde daha etkili bir yöntem için kafa yormuş ve ortaya çıkacak hizmet ise “google wave” olarak adlandırılmış. Hareket edilen temel düşünce, “e-mail günümüzde icat edilseydi nasıl bir yapıda olmalıydı” fikridir. İlk incelemelerimde google wave in e-mail’e alternatif olmaktan öte msn in ve facebook un bazı avantajlarını taşıyan API yapısı ile de yazılımcılara eklenti yazma sçeneği sunacak olan bir çeşit gelişmiş sosyal ağ protokolü diyebilirim. Aslında prtokol olduğunu benden çok google söylüyor. Google wave’in bir google ürünü olarak kalmasını değil,  standartlarının belirlenip kendi wave  sunucularınız üzerinde kendi eklentilerinizle de kullanabileceğiniz bir protokol olmasını hedefliyorlar. Yani microsoft ta kendi wave sunucularını kurup microsoft wave adını verebilir. Tabiki asıl nokta wave protokolü ile çalışan herkes birbiri ile iletişim halinde olacaktır.İlk Ekran görüntüleri şı şekilde:

google wave
google wave

Bu noktadan sonra google ın tanımları ile anlatmaya devam edeyim. Wave protokülünün altında 3 temel nokta var. Birinci noktada, gelişmiş yazı, fotoğraf, video, harita vb formatı ile insanların haberleşmesi ve birlikte çalışmasını sağlamak. İkinci noktada, aynı wave’e  dahil olan herhangi bir kişi bu dökümanları güncelleyebilecek veya yenilerini ekleyebilecektir. Paylaşım ön planda olacaktır. Üçüncü nokta ise tüm bu düzenleme ve gelişmiş paylaşımın anlık güncellenen veriler halinde iletilmesine ve sunulmasına olanak tanıyacaktır.

Şimdiden google wave’in geleceğin önemli bir iletişim aracı olacağını söylemek aceleci davranmak olur ancak gmail veya google maps gibi projelerdeki yaklaşım ve öngörü ile başarılı işlere imza atan google’ın bu hizmetinin de başarılı olacağı kanısındayım. Detaylı bilgi almak ve güncellemeleri takip etmek için aşağıdaki linklerden faydalanabilirsiniz:

http://wave.google.com/help/wave/about.html

http://www.waveprotocol.org/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.