Barajların Doluluk Oranı

Barajların doluluk oranıÖzellikle bu yıl hayatımıza yeni bir kavram daha girdi, “barajların doluluk oranı” kavramı. Hava durumunda verilen bu oranlar artık herkesin daha çok ilgisini çeker oldu. Hatta hava sıcaklığından, yağmurdan veya kardan daha çok takip ediliyor yorumlar yapılıyor. Ne amaçla insanları bundan haberdar ettiklerine tam bir yorum getiremesem de sanırım şunu demeye çalışıyorlar; “bakın azalıyor sular, artık daha dikkatli kullanın.” Biz de, oranlar cidden düşmüş diye düşünüp daha dikkatli olacaktık ama gördüğüm kadarıyla işe yaramadı. Hatta tersi bir etki bile yaratmış olabilir. Malum memleketimiz uyanık dolu, suların azaldığı yerlerde stokçuluk yapan bir sürü adam harıl harıl su depolayıp tüketimi hepten arttırmış olabilir. Neyse, ben de kendimce neden işe yaramadığını söyleyeyim; baktılar ki insanlarımızı bilgilendirmek veya bilinçlendirmekle bu işi çözemiyorlar, suya %130-140 gibi zam yaptılar doğrudan tüketim azaldı.

Bu işin bir de gündelik yaşamımızdaki etkisi var. İşyerlerindeki ortamı ve yorumları tahmin edebiliyorum, mesai yeni başlarken çayın üstüne internetten sabah haberleri okounurken bu barajların doluluk oranı üzerine güzel yorumlar yapılır. Mesela kendimce bazı yorumlar sunayım:

– Gördün mü İstanbuldaki barajların seviyesi dünden beri %1 daha azalmış. Ankaralıların hali de hiç iyiye gitmiyor baksana suları bitti bitecek.
– Ya geçen hafta yağan yağmur doldurmadı mı barajı?
– Olur mu öyle bir yağmurla, sadece barajın azalmasını durdurabilmiştir, dolması için daha çok yağış gerekli.
– Geçen gün gazeteden okudum, zaten barajları özellikle kar suları dolduruyormuş, yağmur çok da etkili değilmiş.
– Peki bu kadar insnan boşuna mı yağmur duası ediyor.
– Su sudur ikisi de doldurur bence, he heee…
– Dua ile olmaz bu işler, tedbir alınmalı. Bir sürü dere yatağı deniz gidiyo, çevir bunları barajlara bak bakalım su sıkıntısı kalıyor mu.
– Havadaki nemden içme suyu yapma makinası vardı, artık su biterse ondan alırız.
– Bak işte kendi ağzınla söyledin, sırf bu aletleri satmak ve suya zam yapmak için yaygara koparıyorlar, yoksa su sorunu falan yok. Hani niye bitmedi şu son %1-2?
– Su sorunu var tabiki, sebebi de küresel ısınma. Çevreye dikkat etmeyin, sıkın parfümleri fosur fosur sonra komplolar uydurun, yok öyle yağma.
– Ne alakası var canım küresel ısınma öyle bir günde mi oluyor, bu kuraklık bu yıla has bir durum. Gelecek yıllarda bak nasıl da şarıl şarıl akıyor sular. Tabi çevreyi de korumak lazım ama yanlış bilgilenmeyelim di mi?
– … vs. vs.

Bu muhabbetler uzar da uzar. Velhasıl barajların doluluk oranınını bilmek halkımızın pratikte pek de bir işine yaramıyor. Güneşte meydana gelen irili ufaklı patlamaların günlük istatistikleri bile daha yararlı olabilir, en azından radyasyonun ya da manyetik kirliliğin yüksek olduğu zamanları bilir ona göre güneşe çıkar ona göre tedbir alırız. Yoksa bu güneş patlaması raporlarını ben mi yayınlasam ne?

“Barajların Doluluk Oranı” için 1 yorum

  1. barajlar nasıl olursa olsun, kalbinizin mutluluğu dolu olsun 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.